Kullanıcı Adı :
Şifre :
 Ana Sayfa Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle
 MHA Facebook
 MHA Twitter
 MHA Google+

DÖVİZ KURLARI
Alış Satış
 USD 8,5446 8,5600
 JPY 7,7521 7,8034
 BGN 5,1312 5,1984
 CAD 6,7868 6,8174

BAYSAN: YÖRÜKLER DAHA FAZLA TALEPKAR OLMALI


30.10.2019 18:49


Cumhuriyet Halk Partisi’nin önemli isimlerinden olan Taşeli Yörükler Derneği Onursal Başkanı Mustafa Baysan, Taşeli Yörükler Derneği’nin düzenlemiş oluduğu ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ konulu etkinliğe katıldı.


Mersin - Cumhuriyet Halk Partisi’nin önemli isimlerinden olan Taşeli Yörükler Derneği Onursal Başkanı Mustafa Baysan, Cumhuriyet Bayramı’nın 96 yıldönümü sebebiyle bir TV kanalında düzenlenen ‘Milli Mücadele Yıllarında Mersin’ konulu programa katıldı. Onursal Başkan olmasına rağmen ilk kez Taşeli Yörükler Derneği’nin etkinliğine katılma onurunu duyduğunu söyleyen Baysan, “Ayrıca İstanbul Taşeli Platformu Onursal Başkanlığınıda yapıyorum. Bir yörük olmaktan da onur duyuyorum” dedi.

BAYSAN’DAN CUMHURİYET VURGUSU
Programda Cumhuriyet vurgusu yapan Baysan, “Cumhuriyet demek özgürlük demektir, geleceğe tutulan ışık demektir. Cumhuriyet’in yokluğu bir SUriye, bir Mısır, Bir Irak’tır. Bu sebeple bizlere Cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e yaşım ilerledikçe hem minnet ve şükran duyacağım. İyi ki bize Atamız Cumhuriyeti armağan etmiş ve bu ülkeyi kurmuş. Bizlere düşen görev bu rejimi yaşatmak, ilerletmek ve ebedi şekilde miras bırakmaktır. Bu vesile ile Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum” dedi.

YÖRÜK OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM
Bir yörük olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğunu da söyleyen Baysan, “Elimden geldiğince yörüklere ve vatandaşa hizmet etmeyi görev görmekteyim. Ancak içinden çıktığım topluma yani yörüklere kendimi daha yakın hissediyorum. Eğer yörükler bir yere gelmek istiyorsa bilgi sahibi olmak zorunda. Mal mülk gelip gecer. En büyük silah bilgidir. Bilgiden yoksun toplumlar yönetilmeye mahkumdur. Öncelikle barış olmalı. Dünyada ve bölgemizde barışın egemen olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

YÖRÜKLER EDİLGEN İNSANLAR
Yörükler malesef toplumda edilgen insanlar olduğunu da sözlerine ekleyen Baysan, “İdare eden değil, idare edilenlerdeniz. Mersin siyasetine bir bakın. Hepimiz her yerde konuşuyoruz ama bir yere geldiğimizde bir etkinliğimiz yok. Bir yörük çocuğunun okuyamamasını düşünürüm. Ben bu çocukların okuması için kendi çabalarımla birşeyler yapmaya çalışıyorum ama yetmiyor. Daha bilimsel, kurumsal ve devletsel hükümlerin ortaya konması lazım. Eğer yörükler bir yere gelmek istiyorsa, bilime ve eğitime önem vermeliyiz. Sadece doktor, avukat olmak yetmez onların il ilçe ve ülke yönetimine talip olması lazım. Edilgen bir topluluk olmaktan kurtulmalı ve talepkar olmalıyız” şeklinde konuştu.


   Facebook'ta Paylaş


Haber : Cihan Ayhan [Merkez - Mersin]

         ANASAYFA | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM | ABONELİK