Kullanıcı Adı :
Şifre :
 Ana Sayfa Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle
 MHA Facebook
 MHA Twitter
 MHA Google+

DÖVİZ KURLARI
Alış Satış
 USD 6,1593 6,1704
 JPY 5,5821 5,6190
 BGN 3,4238 3,4686
 CAD 4,6137 4,6345

YELKOVAN: ESNAF KORUNMALI


17.04.2018 10:25


S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan AVM ve zincir market sayısının çok olduğu büyükşehirlerde esnaf sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çekerek, “Perakende yasasının tam olarak uygulanması, esnafın özellikle büyük şehirlerde ve tüm Türkiye’de korunması gerekiyor” dedi.


Mersin - S.S.Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Sabit Yelkovan, özellikle AVM ve zincir market sayısının çok olduğu büyükşehirlerde nüfusa oranla esnaf sayısının az olduğuna dikkati çekti. Bölgeler bazında incelendiğinde nüfusa oranla en çok esnafın yüzde 2,8 ile Ege Bölgesi'nde, en az esnafın ise yüzde 1,4 ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunduğunu söyleyen Yelkovan, AVM ve Zincir Marketler ile ilgili yasal bir düzenlemenin yapılmaması halinde bu rakamların daha da düşeceğini ifade etti.

AVM VE ZİNCİR MARKETLER ESNAFI YUTUYOR
Mart ayı sonu itibarıyla esnaf sayısının 1 milyon 707 bin 9 olduğunu ifade eden Yelkovan, “İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş ve büyükşehirlerdeki esnaf yoğunluğu, bulundukları bölgelerde sonuncu. Bu da fizibilite çalışması yapılmadan, hızla çoğalan AVM ve zincir marketlerin büyükşehirlerde esnafı nasıl yuttuğunun göstergesidir. AVM ve zincir market sayısında en yüksek sayılara sahip olan bu illerde nüfusa göre esnaf oranının en az çıkması tesadüf değildir. Perakende yasasının tam olarak uygulanması, esnafın özellikle büyük şehirlerde ve tüm Türkiye’de korunması gerekiyor. Esnafın azaldığı, olmadığı yerlerde sokaklar karanlık ve korumasız kalır" şeklinde konuştu.


   Facebook'ta Paylaş


Haber : Yılmaz Akdeniz [ - MERSİN]

         ANASAYFA | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM | ABONELİK