Kullanıcı Adı :
Şifre :
 Ana Sayfa Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle
 MHA Facebook
 MHA Twitter
 MHA Google+

DÖVİZ KURLARI
Alış Satış
 USD 6,2259 6,2371
 JPY 5,7114 5,7492
 BGN 3,4874 3,5330
 CAD 4,6243 4,6451

TISİAD, Irak’a çıkarma yaptı!


07.04.2018 20:14


TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, 30 kişilik heyetle gerçekleştirdiği Irak ziyaretinde verimli toplantılar yaptıklarını kaydetti. Kılıç, Irak’ın yeniden inşasında Türkiye’nin daha fazla pay alması için çalıştıklarını söyledi.


Mersin - Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç ve beraberindeki 30 kişilik heyet,
Irak’a 3 günlük gezi düzenledi.
Heyet, Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Bağdat'ta makamında ziyaret etti.
Büyükelçi Yıldız, Ticaret Ataşesi Ferdi Yayla ve TISİAD heyeti ile beraber Bağdat Ticaret Odası Başkanı Jaafar Al- Hamadani’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Büyükelçi Yıldız ve Yayla, Irak ile ilgili etkinlik ve çalışmalarda destek sözü verdi. Daha sonra Irak’ın 18 vilayetinde 28 bin İşadamı üyesi olan Irak İşadamları Birliği Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaret edildi. Ziyarette, işbirliği protokolü imzalama sözü alındı. Irak Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Al-Ghrairi ve heyetiyle birlikte yapılan toplantıda ikili görüşmeler gerçekleşti.
Müteahhitler Birliği Başkanı Ali Sinafi, Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı Naim Kadım ve Müteahhitler Birliği Meclis Üyesi Ali Al- Cuburi makamında ziyaret edildi. Birlik Başkanı Sinafi, Türk şirketleriyle ortak çalışmak istediklerini belirterek, “Bir mutabakat imzalamak, Türk Şirketlerine destek vermek isteriz. 38 yıldır Irak’ta yaşananlar gizlenecek şeyler değildir. Savaş ambargo ve yıkım gördüğünüz gibi ülkemizi fazlasıyla etkilemiş durumdadır. Irak’ın inşasında sizlerle tanışmak bizi memnun etti. Sanayici ve işadamları olarak işbirliği içinde olmak isteriz. Ayrıca Büyükelçimiz Fatih Yıldız’ın sizlerle olması destek vermesi oldukça sevindiricidir” dedi.

“IRAK BİZİM İÇİN KARDEŞ ÜLKEDİR”
TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç ise, iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına dikkat çekerek, “Irak bizim için kardeş ülkedir. Kültürümüz dinimiz aynıdır. Bu açıdan da Türkiye şirketlerinin diğer yabancı şirketlere göre avantajlı olmaları gerekir. Sizlerden bu konuda destek bekleriz. Dünyada Türkmenistan’dan sonra en fazla proje aldığımız ülke Irak’tır. Üyelerimiz arasında da çok iyi işler yapan inşaat firmaları bulunuyor. Irak ile olan ekonomik ilişkilerin olumlu yöne doğru artacağına inanıyorum. Sizleri ve üyelerinizi Türkiye’de misafir etmek isteriz” diye konuştu.

IRAK YENİDEN İNŞA EDİLMELİDİR
TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer ise, “Öncelikle sizlere bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Şunu belirtmek isterim ki Bağdat ile ilgili hayal kırıklığı yaşadık. Savaşın getirdiği yıkım ile ilgili bu durum tabi ki. Irak yeniden inşa edilmelidir. Türkiyeli müteahhitlerin deneyimlerini Duhok ve Erbil’de görebiliyoruz. Irak ve Türkiye ekonomik ilişkilerinin sağlam adımlarla ilerlemesi için 2 şeye ihtiyaç vardır. Birincisi siyasi istikrar ve ekonomik istikrar, ikincisi bankacılık sektörünün gelişmesi, uluslararası hukukun alt yapısının olması gerekli. Geçmişte yaşanan Irak-Türkiye İşadamlarının problemleri uluslararası hukukun eksikliğinden kaynaklı olabilir. Bunların aşılması gerekir” ifadelerini kullandı.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da Iraklı yatırımcıları DİKA bünyesindeki illere yatırım yapmaya ve ortaklık kurmaya davet etti.

“IRAK’I IRAK DEĞİL YAKIN YAPMAK İSTİYORUZ”
Irak ziyaretini değerlendiren TISİAD Başkanı Kılıç, verimli toplantılar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Irak’ı ırak değil yakın yapmak istiyoruz. Irak’a 30’a yakın iş adamı götürdük. Verimli toplantılar yaptık. Başta Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız’ı makamında ziyaret ettik, ardından büyükelçimiz ve ticari ateşeyle birlikte Bağdat Ticaret Odası Başkanı ve yönetimini ziyaret ettik. Önemli bir toplantıydı.
Heyetimizdeki iş adamlarıyla Bağdat Ticaret Odası üyeleri arasında ikili görüşmeler yapıldı. Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da bizimle birlikteydi. Irak’ta büyük bir Pazar var, üretim yok denecek kadar az. Türkiye’nin daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Kardeş ülkedir, kültürümüz bir, dilimiz bir, dinimiz bir, coğrafyamız bir. Diğer ülkelere göre daha avantajlıyız. Irak’ta güvenlik sorunu çözüldükçe, Musul başta olmak üzere pek çok şehir yeniden imar ediliyor. Burada
Türk firmalarının girmesi için çalışıyoruz. Köprü, konut, alt yapı, pek çok müteahhitlerimize iş düşecek. Son birkaç yıldır durgunluk vardı, bundan sonra daha olumlu gelişmeler olacaktır.”

GÜMRÜK VERGİSİ İHRACATIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Irak içinde alınan 2. gümrük vergisinin devam ettiğini ifade eden Kılıç, “İhracat yaparken
Habur karşısında, Zaho’daki İbrahim Halil Kapısında gümrük vergisi ödeniyor, Bağdat’ın güneyine inince ikinci bir gümrük vergisi alınıyor. Tabii bu durum ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Hala ilk vergi Bağdat hükümetine gitmiyor. Merkezi Hükümet, ‘Zaho İbrahim Gümrük yönetimini biz alacağız, sorun çözülecek’ diyor. İkinci sorunumuz Türk plakalı araçların Bağdat’a inmemesi. Biz, araçlarımız da
Basra Körfezi’ne kadar gidebilsin istiyoruz. Güvenlik sağlandıkça bu sorunun da çözüleceğini sanıyoruz. Hedefimiz her ay bir Irak şehrini ziyaret etmek. Bir sonraki ziyareti Erbil’e gerçekleştireceğiz ve Basra ile devam edeceğiz. Güney tarafa ağırlık vereceğiz. Necef, Kerbela, Nasıriye ve Basra ziyaretlerimiz olacak” dedi.


   Facebook'ta Paylaş


Haber : Yılmaz Akdeniz [ - MERSİN]

         ANASAYFA | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM | ABONELİK