Kullanıcı Adı :
Şifre :
 Ana Sayfa Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle
 MHA Facebook
 MHA Twitter
 MHA Google+

DÖVİZ KURLARI
Alış Satış
 USD 6,1593 6,1704
 JPY 5,5821 5,6190
 BGN 3,4238 3,4686
 CAD 4,6137 4,6345

SANAYİCİ VE İHRACATÇILAR KDV İADESİ MAĞDURU


04.04.2018 12:15


Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, ihracatçıların ve sanayicilerin KDV alacaklarının iadesine yönelik maddenin geçtiğimiz günlerde Meclis'teki KDV düzenlemesinin içerisinden çıkarılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Kılıç, söz konusu maddenin yeniden hızlı ve acil olarak gündeme alınmasını talep etti.


Mersin - İhracatçı ve Sanayiciler KDV iadesinin yeniden gündeme getirilmesini istiyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, geçtiğimiz günlerde KDV tasarısından çıkarılan sanayici ve ihracatçının KDV alacakları konusunda mağduriyetlerin yaşanmasını istemediklerini belirterek, bu konunun tekrar gündeme alınmasını beklediklerini talep etti.

Bu konu ile ilgili ihracatçılardan çok önemli bir talep olduğunu söyleyen Başkan Kılıç, "Maliye Bakanı Naci Ağbal ile yapılan görüşmeler neticesinde bu taleplerimizin yüzde 80’ini içeren bir kanun teklifi hazırlandı, KDV Kanunu. Bununla ilgili de basın açıklamaları düzenlendi, Maliye Bakanı’na teşekkür edildi. Son derece önemli çünkü gerek sanayicinin gerek ihracatçının bekleyen KDV alacakları 140 milyar liraydı. Bununla ilgili ödeme yapılması için ilgili kanun önce Bütçe Planlama Komisyonu'ndan geçti, Genel Kurul'a indi, fakat geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda kanunun en önemli maddesi KDV’nin geri ödenmesi geri çekildi” dedi.SANALYİCİ VE İHRACATÇILAR BÜYÜK BEKLENTİ İÇERİSİNDE

Geri çekilen bölümün, kendilerinin beklediği ve çok önem arz eden ana bölüm olduğunu söyleyen Başkan Kılıç, “Diğerleri teferruat oluyor. En önemli konu buydu, can alıcı noktası oydu. Bu da geri çekildi. İnşallah tekrar en hızlı bir şekilde Meclis’e geri gelir. Konuyla ilgili Maliye Bakanımızla tekrar görüşülecek. Sanayiciler ve ihracatçılar KDV iadesi ile ilgili çok büyük beklenti içerisinde. Çünkü bir taraftan Türkiye’nin kaynak ihtiyacı var. Bekleyen KDV alacakları sanayicinin ve ihracatçının kendi parası. Bu da piyasaya büyük katkı sağlar. Şirketlerin KDV alacağı kadar öz sermayesi orada bağlanmış kalıyor. Şu anda çarkların daha hızlı dönmesi için paraya ihtiyaç var" şeklinde konuştu.


   Facebook'ta Paylaş


Haber : Yılmaz Akdeniz [ - MERSİN]

         ANASAYFA | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM | ABONELİK