Kullanıcı Adı :
Şifre :
 Ana Sayfa Yap
 Sık Kullanılanlara Ekle
 MHA Facebook
 MHA Twitter
 MHA Google+

DÖVİZ KURLARI
Alış Satış
 USD 6,1593 6,1704
 JPY 5,5821 5,6190
 BGN 3,4238 3,4686
 CAD 4,6137 4,6345

EMLAK PİYASASINA DA DÜZENLEME GELİYOR


04.04.2018 12:05


Tursat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Karış, ikinci el oto piyasasının ardından emlak piyasasına da düzenleme getirileceğini açıkladı.


Mersin - Tursat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Karış, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 30 Ekim 2017’de görüşe açtığı yönetmelik taslağında sona gelindiğini belirterek, “Emlakçılık yapacak kişilerin bakanlıktan “yetki belgesi” alması zorunlu hale gelecek. Beş yıl geçerli olacak yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek” dedi.

GÖSTERME BEDELİNE SON
Emlakçılar taşınmazı gösterme hizmeti karşılığında herhangi bir ücret talep edemeyeceğini belirten Karış, “Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamayacak. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli, satış bedelinin yüzde 3’ünden fazla olamayacak. Taşınmaz alım satımı ile kiralama faaliyetlerini adım adım izlemek, takip ve kontrolü sağlamak için Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. 27-28 Nisan tarihlerinde son değerlendirmeler yapılarak yönetmelik taslağına son şekli verilecek” ifadelerini kullandı. Emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarına ilişkin standart getirilmesi, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi, ekspertiz raporlarının alınmasında düzenlemeler yapılacağını da sözlerine ekleyen Karış, “Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak” şeklinde konuştu.


   Facebook'ta Paylaş


Haber : Yılmaz Akdeniz [ - MERSİN]

         ANASAYFA | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM | ABONELİK